poniedziałek, 2 stycznia 2012

Dlaczego lubię czytać kryminały?

Notka związana z konkursem Syndykatu Zbrodni w Bibliotece. Jeśli jesteś członkiem, do 8 stycznia możesz wziąć udział. Jeśli nie, miłośników kryminałów zapraszam na stronę Syndykatu, gdzie znajdziecie spis blogów, na których pojawiają się recenzję książek z tego gatunku. Zamieszczona tam wyszukiwarka pomoże wam znaleźć kolejną książkę, którą możecie "pożreć" :)

Przejdę jednak do sedna.

   Dlaczego lubię czytać kryminały? Ponieważ są przewidywalne i nieprzewidywalne jednocześnie. Przewidywalne, gdyż sięgając po kryminał wiem o czym będzie książka. Wiem jak będzie kształtowała się fabuła. Wiem jacy będą bohaterowie. Kryminał to czysty schemat z niewielkimi wariacjami. 
   A nieprzewidywalne? Do samego końca nie wiadomo kto zabił. Przez całą książkę czytelnika dręczy tajemnica nierozwiązanego morderstwa. I, jeśli kryminał jest dobry, na końcu czeka niespodzianka. Zaskakująca informacja kto jest mordercą. A ja uwielbiam niespodzianki.  Zazwyczaj mordercą okazuje się osoba, którą najmniej się podejrzewało. I na pewno będzie to bohater, którego nie typowałam. 
   Jeśli miałabym określić jakim gatunkiem literackim jestem, byłabym kryminałem (prawdopodobnie kryminałem z wątkiem romansowym, biorąc pod uwagę, co głownie czytam i co recenzuję). Nikt nie jest bardziej przewidywalny i jednocześnie nieprzewidywalny bardziej ode mnie. Moi przyjaciele mogą to potwierdzić. 
    Jednak w kryminałach chodzi głównie o ten element tajemnicy. Uwielbiam ten moment w książce, kiedy krzyczy się na całe gardło: "Co?! To on zabił?!". Nie ma to jak trafiona niespodzianka.

6 komentarzy:

 1. A ja nie przepadam za kryminałami. Głównie dlatego, że odrzuca mnie wizja czytania o wszedobylskiej krwi itd... Morderstwa też mnie nie kręcą. :}

  OdpowiedzUsuń
 2. uwielbiam kryminały :) sama muszę w końcu napisać odpowiedź na to pytanie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Także należę do Syndykatu i także uwielbiam czytać kryminały :)
  Ale romanse także czytam ! Będę tu częściej zaglądać:)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham czytać kryminały i z tej całej miłości chyba nawet napiszę coś w tym rodzaju. Właściwie już mam zaczęty. Na razie piszę romanse :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny blog. ja polecam również http://znajdzszczescie.blogspot.com/ Znalazłam tam przekierowanie do całkiem, całkiem książki. pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...